افسران سایبری خوزستان

جلسه سوم

شنبه, ۱۳ مهر ۱۳۹۲، ۰۱:۰۸ ق.ظ


همانطور که قول داده بودیم در این جلسه سخنرانی داشتیم . جناب آقای مهندس احسان بیگ زاده استاد دانشگاه و متخصص در آی تی.

به جرات می توانم بگویم نه تنها یکی از نوابغ استان خوزستان بلکه یکی از نخبه های کشوری است. من از صحبت های ایشون لذت فراوان می بردم.

چراکه نه تنها از نظر علمی شخصی مسلط بود بلکه خیلی شمرده و شیوا و خودمانی صحبت می کرد. آقای مهندس بیگ زاده بدون هیچ چشم داشتی خالصانه برای ما حرف می زد. در صحبت هایش هوش فراوان، ذکاوت و تخصص بالای او خود نمایی می کرد. خیلی به خودم بالیدم که همچین شخصی در استان خوزستان جزو اساتید دانشگاه ماست و از طرفی مغرور شدم به اینکه چنین شخصی در جلسه وبلاگ نویسان حضور پیدا کرده است.

جالب است که بدانید آقای مهندس بیگ زاده جمله به جمله که صحبت می کرد بهت و حیرت حاضران را بیشتر بر می انگیخت. او از پیچیدگی های فضای مجازی گفت و از شرکت های 9 گانه ای سخن گفت که به عنوان ستون فقرات اینترنت در کل دنیا محسوب می شوند و از درآمدهای میلیارد دلاری و نجومی انها حکایت کرد.

آنجا برای من جالب بود که آقای مهندس از نحوه کارکرد پهپادی سخن گفت که دانشمندان ایرانی توانستند سیستم این پهپاد (پرنده هدایت پذیر از راه دور) را هک کنند و با یک شگرد بسیار زیبا آن را روی زمین بنشانند. چیزی که در مخیلیه من نمی گنجید اما از چگونگی حل این معما توسط نخبه های ایرانی شگفت زده شدم.

هیچ می دانستید که این پهپاد به چهار طریق کنترل و هدایت می شده است؟

1- از طریق پایگاه نظامی آمریکایی بگرام در خاک افغانستان

2- از طریق کنترل از داخل خاک آمریکا

3- از طریق ماهواره

4- در نهایت درصورتی که ارتباط این سه گزینه با پهپاد قطع می شده به صورت هوشمند این پرنده به پایگاه نظامی بگرام بر می گشته است.

5- اما در مرحله آخر اگر این هواپیمای بدون سرنشین در صورتی که توسط ایران کنترل می شده است و راه خود را گم کند و در پایگاه نظامی بگرام فرود نیاید توسط یک سیستم هوشمند هواپیما منفجر می شود.

از طرفی این هواپیما اطلاعات جمع آوری شده را پس از رمز گذاری به آمریکا ارسال می کرده است. 

اما من بنا ندارم تا بگویم که آقای مهندس بیگ زاده در خصوص نحوه هک کردن و نشاندن این هواپیما در خاک ایران بدون اینکه منفجر شود، توسط دانشمندان ایرانی در ان جلسه زیبا چه گفت! چرا که دوست ندارم عطش شما برای شنیدن صحبت های این نخبه خوزستانی کم شود.

اما در خصوص آقای مهندس بیگ زاده فقط می توانم بگویم که اگر دولت و نظام قدر ایشان را بداند باید هرچه سریعتر برای ایشان محافظ خصوصی استخدام کنند.

آنقدر آقای مهندس حرف برای گفتن داشت که مثل کبوتری درون قفس فقط خودش را به دیوارها می کوبید چراکه حجم عظیم اطلاعاتی که دوست داشت به ما بگوید او را سر درگم کرده بود. آنقدر که نمی دانست باید از کجا شروع کند. او از نحوه جاسوسی موبایل ها گفت و افزود که این موبایل ها جاسوسهای همراه شما هستند.

اما آنقدر حرف ها و مطالب و صحبت های آقای احسان بیگ زاده فراوان بود که به درخواست خود بچه ها مقدمه ایشان آنقدر ادامه پیدا کرد که به اصل موضوع جلسه که همان بررسی و چگونگی برنامه ریزی و کارکرد شبکه های اجتماعی بود، نرسیدیم. و این موضوع موکول شد به جلسه های آتی. 

و اما به جرات می توانم بگویم آنقدر حافظه داخلی این استاد حجیم است که ورق زدن این کتاب شاید یک سال طول بکشد.

 • پایگاه افسران سایبری خوزستان

نظرات  (۱)

 • محمد جواد مسعودیان
 • فوق العاده بود، فقط همین رو میتونم بگم
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی